poniedziałek, 14 listopada 2011

Zadbajmy o okucia w oknach

Czyszczenie i konserwacja okuć
Warunkiem sprawności i prawidłowości działania mechanizmu okucia jest przestrzeganie wytycznych dotyczących ich montażu i regulacji oraz
czyszczenia i konserwacji.
Regulacja – w zasadzie nie jest konieczna. Potrzeba regulacji może jednak zaistnieć w efekcie wieloletniego użytkowania okien.
Konserwacja polega na okresowym przeglądzie elementów okucia i nasmarowaniu (raz do roku) miejsc ruchomych okucia. Elementy okucia należy regularnie kontrolować pod względem pewności zamocowania i stopnia zużycia, w razie potrzeby dokręcić wkręty mocujące, a w przypadku uszkodzenia okuć wymienić niesprawny element. Coroczne smarowanie zasadniczych elementów okucia na skrzydle i ościeżnicy (w szczególności
elementów ruchomych i miejsc współpracy elementów) zapewni lekkość działania okucia i zapobiegnie przedwczesnemu zużyciu.
(UWAGA! Do smarowania stosować smar, wazelinę techniczną lub olej maszynowy bez zawartości żywic i kwasów, np. WD-40).
Okucia zabrudzone podczas prac budowlanych tynkiem należy rozebrać, umyć dokładnie w nafcie, nasmarować, i powtórnie zamontować.
Prace konserwacyjno-naprawcze, tj. wymianę zużytych lub uszkodzonych elementów okuć, regulację okuć zalecamy powierzyć fachowcowi, ponieważ błędna lub niewłaściwa regulacja okuć może doprowadzić do nieprawidłowości w ich funkcjonowaniu.
Powodzenia.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz